Prvi stik otrok s hvaležnostjo je besedica HVALA. Ta je velikokrat izrečena kot zahvala za nekaj materialnega. Hvaležnost pa je veliko več od tega. Z njo se lahko sveta okrog sebe začnemo zavedati na prav poseben način, z njo lahko odpiramo oči za čarobnost okrog nas.
In to otroci zmorejo. Ta čarobnost jim je blizu. In to je tisto za kar si ne želimo, da bi jim bilo odvzeto. V času pretiranega potrošništva in materializma se, kot starši, včasih bojimo, da bi med odraščanjem spregledali, kaj so tiste stvari, ki resnično štejejo v življenju.
Jeseni sem vas s hvaležnim izzivom za družine povabila v naš hvaležen vsakdan in z vami delila 6 idej za hvaležne aktivnosti, h katerim se v naši družinici radi vračamo. Tukaj jim dajem osvežen prostor. In priložnost, da z njihovo pomočjo tudi vaši otroci hvaležnost prepoznajo kot čustvo, spoznajo njegovo prijetno vibracijo in začutijo podporo, da bodo tej čarobnosti lahko sledili.
1. HVALEŽEN LOV ZA ZAKLADOM
Naša zgodba: Daljša pot v avtu je velikokrat lahko tako za otroke kot za starše naporna. No, mi to občasno spremenimo v vznemirljiv hvaležen lov na zaklad. Kako? Nekdo od nas vodi igro in spodbuja, da v okolici poiščemo stvari, ki bi jih bilo škoda spregledati.
Načrt do zaklada – Poišči …
- nekaj, kar je tvoje najljubše barve
- nekaj, kar prijetno diši
- nekaj, kar raste
- nekaj, kar te nasmeji
- nekaj, s čim bi se lahko igral
- nekaj, kar ti je všeč
- …. in še in še. Sem prepričana, da boste hitro našli še sami kakšno idejo. Samo poglejte okrog sebe.
Lov za zakladom ponavadi sama popestrim s tem, da se malo pogovarjamo o tem kaj najdemo. Se sprašujemo za kaj smo lahko hvaležni za to? Čas mine, mi pa raziskujemo, si delimo ideje, mnenja in energijo. Pa še: “Ali še dolgo?” in “Smo že tam?” se sliši redkeje. S to aktivnostjo spoznavamo koliko čudovitega, velikokrat spregledanega je okrog nas, prav tako, pa se učimo, da nič ni narobe, če vidimo različne stvari in da je zakladov okrog nas veliko več kot si mislimo.
Zaklad lahko iščemo tudi na sprehodu, ob razgledu z domačega kavča ali pa na izletu. Starejšim otrokom, ki so jim črke že blizu, lahko pripravite listke s seznamom zakladov, ki jih lahko poskusijo poiskati.
2. HVALEŽNO RAZVAJANJE
Naša zgodba: Večerna rutina za nego je pri nas velikokrat omejena s časom. Umivanje, zobje in čas za posteljo. Zato si poskusimo, ko imamo priložnost vzeti za te trenutke več časa.
Napolnimo bano, se malo razvajamo, telo namažemo s kakšno kremico, si omislimo malo drugačne frizure, drug drugega zmasiramo, … in krepimo pozitiven odnos, do našega telesa.
To je velikokrat lahko tudi priložnost za trenutke “ena na ena”, ki jih otroci potrebujejo in imajo radi. Tako združimo prijetno s koristnim, se ob tem pogovarjamo o naših občutkih in o našem telesu.
Naj ta skupen čas spremlja namera, da odkrijemo kako so lahko na videz preprosti, vsakodnevni trenutki dragoceni. Naj tokrat čas teče malo počasneje, naj se nam nikamor ne mudi in naj otroci odkrijejo, kako se naše telo odziva na ljubezen, ki mu jo dajemo. S tem krepimo pri otrocih zavedanje, da je to, da smo prijazni do našega telesa, da ga poslušamo in zanj lepo skrbimo nekaj za kar nam je telo hvaležno.
Hvaležnost je občutek, ki se rodi v nas, ko se počutimo prijetno ob tem, da nam kdo pomaga, da si nekdo vzame čas za nas, da nam kdo prisluhne, da nas stisne v objem ali pa da smo samo lahko ob njem.
3. ŠKATLA ZA OTROKE SVETA
Naša zgodba: Sama sem ljubiteljica minimalizma in kopičenje stvari, ki nam več ne služijo, mi ni blizu, zato jim vedno poskušam najti nov dom. Igrače so ena izmed stvari, ki jih v otroških očeh ni nikoli premalo. Od njih se težko ločijo in velikorat se ob tem izgubi občutek, kaj je dovolj. Mi smo skupaj za tiste igrače, s katerimi se več ne igrata, sta jih prerastla ali pa jima preprosto več niso zanimive našli prostor. V kotu njune sobice zdaj že več kot leto dni stoji škatla za otroke sveta (tako smo jo skupaj poimenovali), v katero pridno sama dajeta igračke, knjigice in ostale stvari, za katere med igro ugotovita, da jima niso več blizu. Ko je škatla polna, stvarem v njej poiščemo nov dom.
S to idejo sva jima dala priložnost, da sama odločata o svojih stvareh, da se ju dotakne prijetnen občutek ob tem, ko lahko nekomu narišeta nasmeh na obraz, da spoznavata, da to, kar imata, ni samoumevno in tako krepita pozitiven in lep odnos do svojih stvari.
Poiščite srednje veliko škatlo in dovolite otrokom, da jo sami porišejo ali okrasijo, naj sami ali z vašo pomočjo nanjo napišejo, komu bodo stvari namenjene. Skupaj se pogovorite o njenem namenu, najdite ji prostor, ki jim bo dosegljiv, in jih nežno spodbudite k temu, da ko začutijo, kaj pospravijo vanjo.
Kaj vse lahko otroci odlagajo v škatlo: Igrače, knjigice, trakove, špangice, oblačila ….
Kam vse lahko odnesete stvari, ko bo škatla polna:
- mlajšim sorodnikom, prijateljem;
- dobrodelnim organizacijam;
- pridružite se akcijam zbiranja igrač (velikokrat jih v prazničnem času organizirajo kakšne šole, univerze);
- igrač so velikokrat veseli tudi na pediatričnih oddelkih bolnišnic;
- varnim hišam;
- centrom ponovne uporabe …
P.S. To ni škatla, v katero bodo šle stvari, ki jih ne pospravita ali za katere ne skrbita, kot bi lahko. Te ideje oz. “grožnje” se poskusite izogibati, saj bodo na tak način otroci dobili odpor in bo lep namen izgubljen. Če čez čas opazite, da je škatla še vedno prazna ali pa v njej že dolgo ni “nič novega,” jih le nežno spodbudite. Verjemite, da jim bo s takšnim pristopom ideja vedno bliže.
4. HVALEŽNI KAMENČKI
Naša zgodba: Naše skupne družinske aktivnosti so velikokrat prepletene s kreativnostjo. Vsem nam je blizu in takšni skupni trenutki nam vsem veliko dajejo. Med sprehodom velikrat opazimo kakšen lep kamenček, ki ga shranimo in odnesemo domov. S temi kamenčki večkrat ustvarjamo. Smo se pa letos lotili tudi ustvarjanja hvaležnih kamenčkov. Ideja izvira iz misli v filmu Skrivnost (The Secret), kjer moški deli izkušnjo o praksi hvaležnosti, pri kateri mu pomaga kamen hvaležnosti (graditude rock).
Kamenčke umijemo in jih pobarvamo, nanje kaj narišemo in napišemo kakšno hvaležno misel ali le besedico hvala. Za ustvarjanje največkrat uporabimo tempare ali flumastre.
Ker se med ustvarjanjem pogovarjamo o namenu hvaležnih kamenčkov, je to priložnost, da si kakšno hvaležno misel tudi podelimo med seboj in tako kamenčke “napolnimo” s to lepo hvaležno energijo in jih pospremimo z namero.
Vsi potrebujemo prijetne opomnike, da nas spomnijo, da se splača gojiti srečne misli in lep kamenček hvaležnosti je lahko prav to. Hvaležni kamenčki so lahko tudi lepa ideja za darilca, ki jih lahko pripravite sami.
Če boste zvečer pred spanjem z otroci delili svoje hvaležne misli, mu povedali kaj se vas je v dnevu, ki je za nami dotaknilo, bo sčasoma začel spoznavati kje vse se prebujajo hvaležni občutki in bo to znal tudi sam ubesediti.
Poskusite sebe in svojega otroka pred spanjem vprašati: “Zakaj si pa ti danes hvaležen? Kaj ti je bilo danes všeč? Kdaj si se prijetno počutil?” 🙂
5. HVALEŽNA MEDITACIJA
Naša zgodba: Imeli smo obdobje, ko sta otroka zvečer zelo težko zaspala. Uspavanje je trajalo in trajalo, kar je ščasoma postajalo za vse nas veliko bolj naporno, kot bi si želeli. Čutila sta najin nemir in vrteli smo se v začaranem krogu. Potrebovala sva nekaj, da v prvi vrsti najine misli preusmeri vstran od vseh “to do” alinej, ki naju čakajo, ko zaspita in da se vsi skupaj lahko ob primernem času umirimo. Takrat sem poskusila v večerno rutino vključit hvaležno meditacijo (moj Jakob, bi rekel “deklamacijo” ). In od takrat v večini zaspita še preden jo povem do konca.
Kaj to pomeni hvaležna meditacija? To je miselni sprehod po našem telesu. Privoščimo si jo po prebrani knjigici, stisnjeni skupaj pod oddejo. Meditacijo vodim jaz, nežno in s tihim glasom. Povabim ju, da zapremo oči, pomislimo nanje, pomislimo na ušesa, usta, vrat … in vse ostale dele telesa. Med miselnim sprehodom po telesu pa pomislimo tudi za kaj smo lahko hvaležni določenemu delu telesa in se za to v mislih zahvalimo.
Primer: Sprostimo svoja ušesa, pomislimo kaj vse zmoremo slišati z njihovo pomočjo in se za to v mislih zahvalimo. Sprostimo usta, ….
Ta ideja nas povezuje. Meditacija preusmeri moje misli in umirja tudi mene. Verjamem, da je skrivnost ravno v tem, da z njeno pomočjo svojo umirjenost prenašam na njiju. Meditacijo lahko zapeljete čisto po svoje, lahko uporabite besede, ki so otroku blizu glede na njegovo starost, lahko se v mislih sprehodite tudi čez dan, ki je za vami … Le naj bo vaša in naj bo blizu tudi vam.
To je naše povabilo zaspančku (in najin recept za večere, ko si uspeva, kot starša, ukrast še kakšno večerno minutko zase).
6. HVALEŽNA KARTICA
Naša zgodba: Moja hvaležna zgodba, Hvala bo dovolj, se je začela z rojstvom moje hčerkice. Takrat sem hvaležno energijo in svojo strast do oblikovanja prepletla in ustvarila Dnevnike hvaležnosti. Ob dnevnikih pa sem oblikovala tudi hvaležne kartice, s katerimi se lahko zahvalimo tistim ljudem, ki so nam s prijaznostjo polepšali dan. Te imamo lahko vedno pri sebi. Lahko pa ustvarimo tudi svoje hvaležne kartice in otroci pri tem z veseljem priskočijo na pomoč. Ustvarjalne hvaležne kartice bodo polepšale dan tistemu, ki mu bodo namenjene in energija, s katero jo med ustvarjanjem napolnimo, se ga bo zagotovo dotaknila.
Kako se lotiti ustvarjanja hvaležnih kartic?
- Iz kartona ali tršega papirja izrežite pravokotno kartico.
- Na kartonček napišite besedico HVALA.
- Na svojo hvaležno kartico narišite skupen trenutek, ali pa nekaj, za kar ste osebi, ki ji je hvaležna kartica namenjena, hvaležni.
Ko končate z ustvarjanjem hvaležno kartico podarite in nekomu narišite nasmeh na obraz.
Hvala vam, da ste prebrali moj zapis in mi dali priložnost, da z vami delim košček našega družinskega vsakdana. Upam, da vam je kakšna ideja za hvaležnost blizu. In, da vam je v navdih.
Še več idej za skupne trenutke v družbi hvaležne energije najdete v našem
HVALEŽENEM KOTIČKU ZA OTROKE.
Hvaležen kotiček je z ljubeznijo ustvarjen delovni zvezek, ki skozi zabavne aktivnosti in igro pomaga otrokom odkrivati hvaležno energijo, ob enem pa v družinskem okolju ponuja priložnost za pogovor o stvareh, ki resnično štejejo v življenju. Hvaležnemu delovnemu zvezku so priložene tudi hvaležne snemljive nalepke, ki jih otroci obožujejo (in starši, saj so res enostavno odstranljive). Najdeš ga TUKAJ.
Še eno darilce zate …
Na povezavi vas čaka MANDALA ČUSTEV, priložnost, da skupaj z otroci na zabaven in kreativen način spoznate čustva, ki se rojevajo v nas.